
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production |
| Max Power Dissipation | 2.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 6 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 470 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 6 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Features | PGA, Temperature Sensor |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Configuration | MUX-AD |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External, Internal |
Stock: 1140
Distributors
pcbx
Unit Price$5.79994
Ext.Price$5.79994
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.79994 | $5.79994 |
| 10 | $5.52509 | $55.25090 |
| 25 | $5.43937 | $135.98425 |
| 50 | $5.35498 | $267.74900 |
| 100 | $5.27195 | $527.19500 |
